AS Presents

Past Shows

Humboldt Weekend Concert: Rocker-T & Jah Yzer, Lifesavas & DJ Jet-Eye
Michael Franti & Spearhead and The Peak Show
Blackalicious, Vinroc & DJ State of Mind
Margaret Cho
Spike Lee (lecture)
Luciano & the Jah Messenjah Band
Jurassic 5 
G. Love & Special Sauce and Slightly Stoopid
The Slip with Drums & Tuba
Ani Di Franco & Toshi Regan
Battle of the Bands
The Motet & SambaDa
One Giant Leap (documentary)
Flogging Molly, Supersuckers & Throw Rag
DJ Logic, DJ State of Mind & DJ Dub Cowboy
Lauren Moret (lecture)
Hip Hop Homecoming: Mixmaster Mike, Rocker-T & Jah Yzer with DJ Jet-Eye
Dilated Peoples
The Motet & Nucleus
Nucleus & The Greyhounds
Sex Mob & The Living Daylights
Sno-Core Icicle Ball: Karl Denson’s Tiny Universe, Michael Franti & Spearhead, Blackalicious & Saul Williams
Modest Mouse & Roots of Orchis
Michael Moore (lecture)
Keller Williams
764-Hero, Carrisa’s Weird & Swearing at Motorists
Word Core & DJ David Gideon
Smashmouth & Leroy 
The OM Trio, Pete Cioti Experience & The Hip-Hop Lounge 
Hip-Hop 101: De La Soul, Livesavas, DJ State of Mind, Ugly Duckling & DJ Thanksgiving Brown
Karl Denson’s Tiny Universe, Charlie Hunter Trio & Adam Levy
Eric Schlosser (lecture)
Sizzla, DJ Jah Yzer & DJ Thanksgiving Brown
Aceyalone, People Under the Stairs, DJ Thanksgiving Brown & DJ State of Mind
Hieroglyphics, DJ State of Mind & Little Brother
Elaine Brown (lecture)
Blackalicious, Lyrics Born & DJ State of Mind
Medeski, Martin & Wood
The Slip vs. DJ Spooky, Saul Williams & DJ Thanksgiving Brown
The Waybacks
Top Shelf
Ginger Brown
Ground Control
Marco Benevento/Joe Russo Duo
Old Man Clemens
Que La Chinga
Dead Night
Huckleberry Flint 
One Giant Leap (documentary)
Home Grown, Name Taken, Denver Harbor & Adelphi
Burning Spear & DJ Gideon
Robert Walter’s 20th Congress, Ming & FS and  Hamsa Lila
Gift of Gab, DJ Mike Relm, DJ Thanksgiving Brown & Z-Man
The Waybacks & David Rovics
The Coup & David Rovics
Northern Mississippi AllStars, Dirty Dozen Brass Band and The Rising Star Fife & Drum
Steel Pulse, The Southland & DJ Dub Cowboy
Margaret Cho & E.L.F.S.
DJ Logic, Vinyl & DJ State of Mind
Lateef the Truth Speaker, The Perceptionists (Feat. Mr. Lif, Akrobatik & DJ Rakts), DJ Thanksgiving Brown & Chocwon
Fall Harvest Festival: Marley’s Ghost & HSU Circus Club
Esbjorn Svensson Trio
Papa Mali & the Instagators
Gettin’ Funky with the Vote: Samba Phonic & DJ State of Mind
Ape Launcher, Winston Smith & Aporia
Deep Groove Society
Ani DiFranco
Flogging Molly
Bright Eyes, Willy Mason and Sons & Daughters
Michael Franti (lecture)
Ozomatli & The Salvador Santana Band
Saul Williams, Al Howard & Medusa
Occupation: Dreamland (Documentary)
Fruit Bats,  Sam Jayne & Amandine
People Under the Stairs, 2Mex, Psalm One & DJ Dub Cowboy
Fall Harvest Festival: Susan Gibson, Split Lip Rayfield, South Austin Jug Band, The Waybacks, Uncle Earl &  Jazz Mandolin Project
Particle & The Flying Other Brothers
Deerhoof, The Husbands & xbxrx
Of Montreal, Enon & Aqueduct
Rob Crow (of Pinback), Division Day & Go Betty Go
New Monsoon
Winona LaDuke (lecture)
Monster Women & Buffy Swayze
Fall Harvest Fest: Brightblack Morning Light,  Alejandro Escovedo & The Pine Leaf Boys
Fall Harvest Festival: Hot Buttered Rum & Devil Makes Three
DJ Shadow & Cut Chemist
Built to Spill & Camper Van Beethoven
Midlake & Maria Taylor
Uncle Earl & Huckelberry Flint
Thurston Moore & Scorces
Pinback & MC Chris
Tegan & Sara with An Horse
Death Cab for Cutie & the Cave Singers
Hip Hop 101: Brother Ali, Scarub; Eligh, LuckyIAm & Northern State
Humweek: Ozomatli, Brett Dennen, !!! & Upright Citizens Brigade
Lyrics Born
Vetiver & Richard Swift
GreenSky Bluegrass
Amy Goodman (lecture)
Fleet Foxes & Blitzen Trapper
Albino! & Great American Taxi
Hillstomp & The Bad Lilas
Built to Spill & Aim Low Kid
Matt & Kim & Amanda Blank
Gang Gang Dance & Extra Golden
Black Joe Lewis & the Honey Bears with Wendy Darling
Sugar Ray, Dirty Heads & Aimee Allen
Brother Ali, Evidence, Toki Wright & BK One
Be Brave Bold Robot, Strix Vega
Pinback,  Brightblack Morning Light & Joe Jack Talcum
Scott H. Biram
Midlake with  Matthew & the Arrogant Sea
Voodoo Glow Skulls & Killbot Factory
Judy Shepard (lecture)
Oneida, The Lights & Starving Wierdos
The Growlers with Shannon & the Clams
Ishi Dube
Orgone & SambAmore
Jason Reeves, Brendan James &  Berel Alexander
Coyote Grace & Morgan Corviday
2010 SF Comedy Competition
Big Boi & DJ Dub Cowboy
Taarka & Noah Gunderson
Atmosphere, Grieves & Budo, Blueprint & DJ Rare Groove
Lenka & Greg Laswell
Bright Eyes &  Farmer Dave Scher
Animal Collective & Sun Araw
The Felice Brothers & Adam Stephens
Sea Wolf,  Patrick Park & Sera Cahoone
Hillstomp & The Bad Lilas
Fixer: The Taking of Ajmal (documentary)
Wiz Khalifa & Yelawolf
New York Night Train’s Mr. Jonathan Toubin Soul Clap Dance Competition & DJ Toasty
Apples in Stereo & Fol Chen
Built to Spill, Revolt Revolt & Finn Riggings
Frank Fairfield,  Two Man Gentleman Band & Colin Vance
Marco Benevento & Gabby La La
Dale Earnhardt Jr Jr (DJ set); DJ Knutz
Yellow Ostrich
Wanda Jackson and Sallie Ford & the Sound Outside
Eskmo & K-Theory
Nick Waterhouse & Missing Link DJs
Charles Bradley & DJ Mantease
Dam Funk & Master Blaster& DJ Knutz
Katchafire, Elan Atias & White Elephant
The Slackers, Georgetown Orbits & Pressure Beat Soundsystem
Matt the Electrician &  The Lonesome Roses
Voodoo Glow Skulls, Killbot Factory & Pressure Beat Soundsystem
Portugal, the Man
SF Comedy Competition
Chromeo &  Mayer Hawthorne &  Sammy Bananas
Gaudi, Mad Professor & Twilight Circus Dub
Wild Flag and Drew Grow & the Pastor Wives
Sharon Jones & the Dap-Kings
Berel Alexander
Fullmoon Fever
Ana Sia, B. Bravo & Epcot
Missing Link All-Vinyl Revue (Matt, Adam and Mantease) & The Numero Group
Monophonics & DJ Zephyr
Emancipator, Yppah, & Anomie Belle
Missing Link All-Vinyl Revue (Matt, Adam and Red) & Secret Stash Records
Joyce Manor & Special Guests
Big Freedia & DJ Anya
Pokey LaFarge & the South City Three with Striped Pig Stringband
Aesop Rock with Rob Sonic & DJ Big Wiz 
Tomorrows Bad Seeds & Through the Roots 
Orgone & DJ Knutz
Deerhoof, Buke And Gase & Raleigh Moncrief 
eco-poet Gary Lemons (lecture)
Macklemore & Ryan Lewis with Special Guest DEE-1
Brother Ali & Special Guests
Rebirth Brass Band 
Charles Bradley & Menahan Street Band
Flume with Giraffage & Touch Sensitive
DeerHunter & Lonnie Holley
Groundislava, Buku & On-Hell
Arts in the Quad: MarchFourth Marching Band
Iration with Through the Roots, Fortunate Youth & Micah Brown
Gold Panda with Slow Magic and Voices of Black
Arts in the Quad: Dustbowl Revival
Touce Amore & Creative Adult
Arts in the Quad: Farmhouse Odyssey
Arts in the Quad: Liquid Kactus
Naomi Klein
Local Band Showcase: Gunsafe, Diggin Dirt, Savvy McQueen, Spliff Moth, MASH and Funk Zealots
Arts in the Quad: Earth Theme, music by Juice Box Theory
Arts in the Quad: Marijuana Legalization Panel
Arts in the Quad: Hot Buttered Rum
Dirty Heads with Rome & Big B
Trampled By Turtles with Nicki Bluhm & The Gramblers
DJ Shadow and Cut Chemist with Edan and Paten Locke
Danny Brown with Raz Simone and Slaptop
Arts in the Quad: El Ten Eleven
Frank Fairfield
Jordan Klepper of the Daily Show
O'death with Stone Jack Jones
Arts in the Quad: Matt and Adam
Arts in the Quad: Pressure/Anya
Arts in the Quad: Carol Larsen and Charlene Storr
Arts in the Quad: 7th Generation Rise
Arts in the Quad: Maral Attallah
Humboldt Rising! Comfortable, Dahi Lola, Diggin Dirt, Indiocholo, Liquid Kactus, seatones and Spliff Moth
Van Jones
Laura Jane Grace
Cam Demarco
The Growlers
The Mountain Goats
Chicano Batman
Zion I
William Tyler
T Sisters
Almas Fronterizas
Andrew Luce
The Pesos
Alex Calder
The Courtneys
Gabe Pressure
Matt n' Adam
The Trouble
Velvet Touch
Deep Groove Society: Marjo Lak, Mr. 415, Dub Cowboy
Oldgrowth Records: COASTRAL, seatones, OBLONG!, ChopsJunkie