Staff Recognition Awards

Academic Year 2015-16

photo: staff recognition award recipients

Shannon Childs, Athletic Trainer, Athletics

Jennifer Dyke, Director, UpwardBound

Kacie Flynn, Office Manager, Sponsored Programs Foundation

Jim Harding, Budget Analyst, College of Natural Resources & Sciences

Michael Le, Research Analyst, Institutional Research and Planning

Amy Martin, Development Coordinator, Academic and Career Advising Center

Kelly Mathson, Administrative Support Coordinator, Music

Gina Pierce, Budget Analyst, College of Arts, Humanities & Social Sciences

Sylvia Shively, Assistant Controller, Accounting

Jackie Wiedemann, Nurse Practitioner, Health Center

Academic Year 2014 - 2015

Jana Ashbrook, Housing & Dining Services
Stacy Becker, Center for Service Learning & Academic Internships
Mary Ann Brown, Dining Services
Travis Brunner, Office of the Registrar
Mary Comella, Chemistry Department, Physics & Astronomy Department.
Teresa Cox, Facilities Management
Mira Friedman, Health Education & Health Center
Greg Granoff, Department of Music
Jeff Robison, Facilities Maintenance
John Smith, Facilities Maintenance

Fall 2013

Annie Bolick-Floss, Center for Service Learning & Academic Internships
Michelle Conover, Facilities Maintenance
Jeremy Davis, Housing
Anthony Desch, Fisheries & Wildlife
Kim Hall, Veterans & Enrollment Transition Services
Ward Headstrom, Institutional Research
Lisa Lewis, Telecommunications & Networking Services
Laurie Maxwell-Chamberlain, Library
Jerry Saner, Facilities Maintenance for Sustainability
Steve Tillinghast, Geology

Fall 2012

Dan Cleaves, ITS User Support
Shannon Collart, Academic Personnel
Tyler Hooker, Physics and Astronomy
Dave Hoskins, MarineLab
Kenna Kay Hyatt, World Languages & Cultures; Native American Studies; Critical Race, Gender & Sexual Studies
Tim Kohberger, ITS User Support
Carmela Paradise, Education
Lisa Perry, College of Natural Resources & Sciences
Marty Reed, Biological Sciences
Jennifer Slye-Moore, Art

Fall 2011

Kellie Jo Brown, Marketing & Communications
Mason Long, Desktop IT
Lewis McCrigler, Biological Sciences
Leila Moreno, Housing
Allison Oakland, Schatz Energy Research Center
Bethany Rizzardi, ITS Project Office
Julie Tucker, College of Natural Resources and Sciences
Cade Webb, ITS Specialized Apps
Colin Wingfield, Environmental Resources Engineering & Geology
Andrea Yip, Biological Sciences

Fall 2010

Holly Freitas, Housing/Dining
Valerie Green, Registrar’s Office
Janelle Jackson, University Police Department
Beth Kabat, Shipping/Receiving
Melissa Koval, Academic Personnel Services
Glenda Rotherham, Student Financial Services
Linda Sherwood, Plant Operations
Mary Jo Sweeters, Environmental Resources Engineering
Liz Weaver, Biological Sciences
Jeanne Wielgus, Desktop IT

Fall 2009

John Adorador, Desktop IT
Val Arizzi, Geology/Geography
Denise Giltzow, Human Resources
Romi Hitchcock-Tinseth, Admissions
Grace Kerr, Extended Education
Steve Ladwig, EOP
Cherry Ouellette, Career Center
Keith Reagan, Library
Belinda Trageser, Plant Operations
Cheryl Wheeler, Music

Fall 2008

Jodie Baker, Academic Programs & Undergraduate Studies
Robin Bencie, Biological Sciences
Shelley Cook, Payroll
Mary Ann Evans, Contracts, Procurement and Risk Management
Leslie Farrar, Marine Lab
Sherry Jones-Deffenderfer, Academic Personnel Services
Su Karl, Learning Center
Dan Pambianco, Athletics
Linda Sabot, Plant Operations
Kate Stroup, Student Affairs

Fall 2007

Tamar Danufsky, Wildlife Museum
Dana Deason, Advising Center
Mary Hackett, Geography
Diane Hunt, Psychology
Patti Carlson, Financial Aid
Jerri Jones, Multicultural Center
Kevin Simmons, EOP & Student Support Services
Cai Stuart-Maver, Learning Center
Susan Peck, Payroll
David Pryor, Plant Operations

Fall 2006

Angela Brown, Institute for River Ecosystems
Richard Bruce, Department of Psychology
Donna Clark, Learning Center
Cathy David, University Library
Steve Gubanez, Housing, Maintenance Department
David Rowe, Common Management System
Andrea Schwandt-Arbogast, Web Office / Webmaster
Tracy Smith, Educational Opportunity Program / Student Support Services
Sergio Torres, Plant Operations, Custodial
Phil Zastrow, Indian Teacher & Educational Personnel Program

2004/05 Academic Year

Adrienne Colegrove-Raymond, Student Academic Services Outreach Program
Deborah Coles, Housing & Dining Services
Michelle Dostal, College of Natural Resources & Sciences
Katherine Granfield, Fiscal Affairs
Mark Hendricks, University Computing Services
Kenneth Johnson, Housing & Dining Services
David Marshall, College of Natural Resources & Sciences
Glen Nagy, Department of Theatre, Film and Dance
Cassandra Tex, Student Disability Resource Center
Joan Van Duzer, College of Professional Studies

2003/04 Academic Year

Mike Bradley, University Computing Services
Elizabeth Brunner, Registrar's Office
Marlette Grant-Jackson, Indian Teacher and Educational Personnel Program
Aleli Lawson, University Police
Rita Limmer, Housing
Janice McFarlan, Financial Aid Accounting
Monika Newman, Health & Physical Education
Riley Quarles, Courseware Development Center
Kevin Russell, Plant Operations
Linda Wilson, Department of History, Government & Politics

2002/03 Academic Year

Mary Jo Bates, College of Professional Studies
Betty Braver, Student Health Center
Teri Bronder-Lewis, Department of Communication
Barb Duca, College of Natural Resources & Sciences
Kim Glory, University Police Department
Mary Greta, Academic Senate
Stephen Lee, Plant Operations
Justin Loch, College of Arts, Humanities & Social Sciences

2001/02 Academic Year

Carolyn Dentler, Department of Anthropology/Sociology
Maggie Gainer, Research & Graduate Studies
Rick Garcia, Telecommunication & Network Services
Christi Hawkins-Smith, College of Professional Studies
David Hoskins, Marine Lab
Rebecca Kalal, Admissions
Tom Mendenhall, Library
Sandi O'Dell, Student Health Center
Mary Stuart, Y.E.S.

2000/01 Academic Year

June Camozzi, Library
Margaret Cole, College of Natural Resources & Sciences
Tim Griggs, Plant Operations
Lisa Jackson, Information Technology Services
Lynn Johnson, Department of Health & Physical Education
Jeremy Ketelsen, Instructional Media Services
Kay Libolt, Student Life & New Student Programs
Betty Newman, Physical Services
George Pease, Forestry & Watershed
Cheryl Satter, Department of Mathematics

1999/2000 Academic Year

Valerie Andres, Associated Students
Camellia Armstrong, Housing
Anthony Baker, Department of Biological Sciences
Jim Brown, Plant Operations
Elizabeth Zo Devine, Center for Indian Community Development
Greg Granoff, Department of Music
Carol Hansen, College of Natural Resources & Sciences
Nancy Kelly, Academic Affairs
Mary Thomas, Dining Services
Cynthia Werner, Research & Graduate Studies